Synodní skupiny
Synodní skupiny
Photo by Andrew Moca on Unsplash
-
1. Jaká je role synodního delegáta?
Synodní skupiny jsou jedním z důležitých zdrojů inspirace pro synodní delegáty, avšak vlastní zpracování vybraných oblastí k řešení či sdílené vize je úkolem synodních delegátů samotných. Ti jsou sice vyzváni, aby při své práci intenzivně nejrůznějšími způsoby, především skrze synodní skupiny, naslouchali hlasům lidí z celé diecéze, ale výsledné zpracování témat je pak jejich vlastní. Pro zpracování svého návrhu řešení vybrané oblasti delegát použije Formulář pro zpracování vybrané oblasti.
-
2. Jaká je role synodních skupin?
Synodní skupiny jsou jedním z důležitých zdrojů inspirace pro synodní delegáty. Mají synodním delegátům pomoci naslouchat hlasům z celé diecéze a spolupracovat:
- na zpracování alespoň jedné ze základních oblastí k řešení
- na tvorbě sdílené vize diecéze (pokud se na tom s delegátem domluví)
-
3. Kdo tvoří synodní skupinu?
Synodní skupinu může tvořit jakákoli někým ze synodních delegátů moderovaná či iniciovaná skupinka lidí z prostředí, za které byli delegáti zvoleni či jmenováni, případně i skupinka více delegátů.
Synodní skupina je skupinou o velikosti alespoň 3 lidí (včetně synodního delegáta či moderátora), která se nad zvoleným tématem sejde alespoň na 2 hodiny (např. v jednom či ve dvou setkáních).
Synodní skupinka může být vytvořena i z několika delegátů, mohou se "scházet" třeba online napříč celou diecézí.
-
4. Jaká je role farních rad, vikariátek či jednotlivců?
Ve II. etapě není třeba formálně zapojovat PRF, ERF či vikariátní konference, ale účast jejich členů na synodních skupinkách je velmi doporučena a synodní skupinky se naopak mohou konat i v rámci setkání těchto uskupení.
Podněty od jednotlivců jsou také vítané, i když jen jako doplnění konzultace v synodních skupinách či jako inspirace pro vlastní zpracování delegáty.
-
5. Musí být synodní delegát přítomný v každé skupině?
V synodních skupinách může být synodní delegát buď osobně přítomný a moderovat je, nebo se domluví s někým ze své farnosti / komunity / vikariátu, kdo bude skupinu moderovat a delegátovi pak předá zápis s výsledky práce této skupiny.
-
6. Jaké jsou podklady pro práci synodní skupiny?
Všem delegátům jsou k dispozici aktualizované, teologickou skupinou doplněné dva podklady pro práci synodních skupin:
Pro zpracování svého návrhu řešení vybrané oblasti delegát použije Formulář pro zpracování vybrané oblasti. -
7. Jak může synodní skupina vzniknout?
Na práci synodních skupin máte cca 2,5 měsíce (do konce května). V průběhu celého tohoto období mohou vznikat i nové skupiny.
- Synodní supiny můžete začít organizovat např. ve spolupráci s PRF či ERF a s farářem / administrátorem vaší farnosti.
- Můžete také navázat na loňské synodní skupinky a pokračovat v nich.
- Můžete svolat nové skupinky na základě zájmu o konkrétní oblasti k řešení či spolupráci na sdílené vizi.
- Můžete se spojit s dalšími delegáty (či jinými zájemci z diecéze), kteří se chtějí věnovat stejné oblasti k řešení (nebo dotváření sdílené vize) a s nimi utvořit synodní skupinku (třeba i napříč diecézí – můžete pak komunikovat třeba přes videokonferenci a mailem).
- Ze skupin s více delegáty pak mohou tito delegáti zpracovat svůj společný návrh řešení vybrané oblasti (do Formuláře pro zpracování vybrané oblasti pak uvedou jména všech těchto delegátů), nebo každý delegát, inspirován prací ve společné skupině, může zpracovat svůj vlastní návrh.
-
8. Jakým způsobem synodní skupina pracuje?
Delegát po rozhodnutí, kterému tématu se věnovat, oznámí toto rozhodnutí synodnímu týmu, seznámí s tématem synodní skupinu, domluví termín setkání, pošle členům skupiny předem odkaz na dokument Oblasti k řešení s informací, které "oblasti k řešení" se bude skupina věnovat a zařídí vytištění příslušného pracovního listu pro členy skupiny.
V synodních skupinkách je doporučené pracovat synodní metodou rozhovoru v Duchu, kterou si ovšem mohou delegáti přizpůsobit podle jejich možností a potřeb.
Základem je, aby se účastníci setkání skupiny mohli na téma předem připravit, aby každý, kdo chce dostal při setkání přiměřený prostor k vyjádření se, aby byl během setkání dán opakovaně prostor naslouchání Duchu v tichých chvílích a aby delegát či jiný moderátor skupinu doprovázel k tvůrčímu naslouchání, nalézání společných pohledů a respektování menšinových hlasů.
Ze setkání je vyhotoven pracovní zápis, který se ale zpravidla neposílá přímo synodnímu týmu, nýbrž poslouží synodnímu delegátovi ke zpracování vlastního návrhu řešení vybrané oblasti, pro které použije Formulář pro zpracování vybrané oblasti. Pokud zváží, že to pomůže k porozumění jeho návrhu, může k tomuto formuláři přiložit zápis ze skupiny jako přílohu.
-
9. Jak delegát zpracovává vybrané téma?
Z podnětů získaných při setkáních synodních skupin a na základě zápisů pak delegát zpracuje svůj vlastní materiál věnující se vybrané oblasti k řešení či podnětům ke sdílené vizi, se kterým ještě před jeho odesláním seznámí ty, které při přípravě tohoto zpracování v synodních skupinách naslouchal.
Pro zpracování svého návrhu řešení vybrané oblasti delegát použije Formulář pro zpracování vybrané oblasti (zváží-li to jako vhodné, může k němu jako přílohu poslat také zápis podnětů ze synodních skupin, ze kterých při zpracování svého návrhu čerpal).
Synodní delegát se může při zpracování tohoto materiálu spojit s dalšími delegáty napříč diecézí a spolu s nimi zpracovat společný materiál. Pokud takto budete spolupracovat na jedné ze „základních oblastí k řešení“ s více delegáty, svoji povinnost zpracovat alespoň jednu z nich si tak splní každý ze zapojených delegátů (tedy nejen ten, který skupinu organizuje).
Výsledky své práce synodní delegáti odesílají průběžně, jak jsou s nimi hotovi (synodnímu týmu to velmi pomůže při jejich zpracování), nejpozději pak do 31. května 2025.
-
10. Na koho se mohou delegáti obracet o podporu?
Synodní delegáti mají ke své práci k dispozici kromě synodního týmu také různé odborné poradce, pracovní skupiny a teologickou skupinu.
Při jakýchkoli nejasnostech se obracejte na synoda@bip.cz (raději dříve, než pozdě). ;-)